Základní škola Přerov, U Tenisu 4

Vážený pane Bartošíku,
jako vedení KRPŠ při ZŠ U Tenisu reagujeme na Vaši odpověď k výsledkům ankety o školním bufetu, která proběhla na konci školního roku 2005/2006.
Bohužel ve Vaší reakci nenalézáme odpovědi na zásadní a jednoznačné výsledky ankety, proto znovu přikládáme přehled výsledků a zdůrazňujeme:
  • Naprostý nesouhlas rodičů s prodejem Kofoly a dalších sladkých limonád s umělými barvivy (na značce a výrobci nezáleží)
  • Úplné odmítnutí prodeje chipsů a dalších smažených krekrů apod.
  • Zásadní redukce v prodeji sladkostí (zejména čokolád,…)

Odpovědi, které ve Vaší reakci komentujete, byly ve výsledcích uvedeny pouze proto, že pro zveřejnění byla stanovena hranice 3 hlasů.

V žádném případě bychom Vás nenutili porušovat Živnostenský zákon – naprosto chápeme podstatu podnikání, rozumíme tvorbě cen a známe obsah Živnostenského zákona č. 455/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Z výsledků ankety musí být však jasné i Vám, že prodejní ceny nebyly ani zdaleka největší problém, na který rodiče ukázali; na upozornění o cenách totiž navazuje podnětný návrh, aby na internetových stránkách, popř. fyzicky, existoval leták s prodávaným sortimentem a cenami.

Co se týká prodeje nápojů ve skle, tuto věc jsme konzultovali s právní kanceláří a dozvěděli jsme se, že žádnou takovou Vámi uváděnou povinnost nemáte. Ale ani prodej nápojů ve skle necítíme jako úplně největší problém, je to pouze návrh směřující k větší bezpečnosti našich dětí.

Anketa jednoznačně ukázala, že si rodiče nepřejí, aby ve škole bylo dětem nabízeno výše zmíněné nezdravé zboží. Argument, že si tyto věci mohou koupit kdekoliv jinde u nás neobstojí. Právě proto, že si toto zboží mohou koupit kdekoliv, nechceme, aby jim výše uvedené nápoje a potraviny byly nabízeny i ve škole během vyučování. Škola je tu nejenom proto, aby učila, ale také aby vychovávala, a to i v oblasti zdraví a výživy. Zájem o mnohem zdravější mléčné a zakysané mléčné výrobky zřetelně ukazuje věčně prázdný automat na toto zboží. Pravděpodobně i dětem tedy záleží na způsobu nabídky zboží. Znovu zdůrazňuji, že se tedy nejedná o nátlak na Vás, abyste porušoval Živnostenský zákon apod., ale jde nám pouze o zdraví našich dětí. A naopak, pokud se jedná o porušování zákonů, jsme my rodiče jenom rádi, že zákony týkající se provozu Vašeho bufetu (zákon č. 258/2000 Sb. - o ochraně veřejného zdraví (zejména § 19-24)  a vyhláška č. 137/2004 (zejména  § 49-50) jsou dodržovány.

S tímto dopisem se současně obracíme i na pana ředitele Mgr. Vojáčka. Výbor KRPŠ bude na pana ředitele apelovat, aby tuto nespokojenost rodičů řešil a jako jedna ze smluvních stran v této věci s Vámi komunikoval.

Za výbor KRPŠ

              Milena Fusková